Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact

Sekrety mobilnej fotografii: minimalizm

Mamy weekend, więc zapraszamy was do zapoznania się z kolejnym poradnikiem z cyklu Sekrety fotografii mobilnej. Tym razem przybliżymy wam chyba najbardziej popularny trend w fotografii mobilnej, jaki można znaleźć na Instagramie - minimalizm. Opowie o nim po raz kolejny Mateusz Jaszak - członek Grupy Mobilni, influencer i animator działań internetowych Sony Mobile, hard user social media próbujący zrozumieć dynamikę konkurencji.

Ten artykuł ma 3 strony:

Słowem wstępu

Minimalizm, dążenie do jak najoszczędniejszego przekazywania treści zaistniał w latach 60., a dopiero teraz jest powszechnym trendem w architekturze, grafice, designie i w fotografii. Tak naprawdę minimalizm powstał jednak już u zarania buddyzmu w Japonii, który opierał swoją naukę na czystości duszy i umysłu.

To co określamy zwyczajowo minimalizmem w fotografii, różni się od minimalizmu w sztuce współczesnej.

Minimalizm określa tendencję w sztuce współczesnej zmierzającą do stosowania wyłącznie elementarnych form geometrycznych, w której dzieło staje się prostą, rygorystyczną strukturą. Jest formalistyczny, antyiluzyjny, literalny, precyzyjny w wykonaniu, maksymalnie prosty.

“Fotograficzny minimalizm” to nie tylko elementarne formy geometryczne, lecz zestaw obrazów opartych na małej dynamice danych obszarów tła (pod względem zmian jasności, kontrastu, barw) i wyeksponowaniu jednego tematu fotografii. Jak na przykład tutaj:

Przyjemnie ogląda się takie zdjęcia na ekranach smartfonów, nieprawdaż? Zbyt bogate, szczegółowe zdjęcia wprowadzają dużo chaosu na tak niewielkich ekranach, czego konsekwencją jest potężna liczba zdjęć utrzymana w tym stylu w serwisach poświęconych udostępnianiu fotografii ze smartfonów.

Kwestie techniczne

Pierwszą kwestią, którą omówię, jest kompozycja. Kompozycja jest definiowana przez linie i główny temat zdjęcia (detal, kontur, konstrukcję architektoniczną) przy współudziale danego sposobu komponowania obrazu, jak na przykład trójpodziału. Szybka powtórka z kompozycji: w punktach przecięcia linii trójpodziału umieszczamy element fotografii, który jest najważniejszą częścią zdjęcia. W poniższym przykładzie są to stopy.

Jak wkomponować linie wiodące? Jeśli są wszechobecne macie wolną rękę, stańcie się kompozycyjnymi heretykami. Najciekawiej wyglądają, gdy zostaną ułożone pod kątem ostrym tak jak na powyższym zdjęciu. Jeśli jest ich mniej widoczne linie wiodące należy wkomponować tak, aby zbiegały się z liniami siatki.

Co do wyboru proporcji zdjęcia macie pełną dowolność, jednakże najlepiej prezentują się w kwadracie.

Zauważcie, że umieszczenie tematu fotografii w dolnej części na jednolitym tle zmienia “optycznie” proporcje zdjęcia.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: UrQueeen gra w SackBoy: Wielka Przygoda

Drugim ważnym elementem minimalistycznego kadru jest tło zdjęcia

Są to tła jednolite, jednakże nie muszą zajmować całej powierzchni fotografii, lecz pewne części obrazu. Tak jak tutaj:

Tematem jest ptak, a tłem zdjęcia niebo i element architektoniczny pozostający w cieniu.

Na innym zdjęciu miłe, estetyczne wrażenia wzbudzają bogate faktury, tak jak chociażby powierzchnia jeziora w wietrzny dzień i drewno:

Kolejnym krokiem do wykreowania efektownego minimala jest kolor i kontrast

Soczyste i kontrastowe barwy od razu wskazują co jest tematem zdjęcia.

Kontrast pomiędzy tłem a motywem zdjęcia powinien być bardzo wyraźny. Dlaczego? Jak wskazałem na początku, minimalizm jest oparty na prostocie, na jak najłatwiejszym przekazaniu treści. Zaakcentowanie tematu fotografii poprzez podbicie kontrastu upraszcza ten proces. Obiekt jest po prostu lepiej widoczny.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Przepis na mobilną fotoedycję: efekt retro i retusz zdjęć Laptop HP 650 - dane techniczne [Specyfikacje] Kiano Young II S - dane techniczne [Specyfikacja] Nokia Lumia 925 - dane techniczne [Specyfikacja] Jak zablokować SMS Premium w sieci Play, Plus, Orange lub T-Mobile? Podpowiadamy Jak przenieść dane aplikacji i save'y z gier na nowy telefon z Androidem Manta PowerTab Basic (MID701) - dane techniczne [Specyfikacja] Sony Xperia tablet Z - dane techniczne [Specyfikacje] Samsung Galaxy Mega 5.8 - dane techniczne [Specyfikacja] Jak zainstalować Skype na Androidzie? Masz smartfon bez teleobiektywu? Zastąpisz go tą aplikacją Ainol Novo 7 ELF - dane techniczne [Specyfikacja]